Eğitim
Giriş Tarihi : 27-11-2021 19:18   Güncelleme : 27-11-2021 19:18

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ: ÜNİVERSİTELER KOORDİNASYON TOPLANTISI GAÜN ’DE GERÇEKLEŞİYOR

ÜNİVERSİTELER KOORDİNASYON TOPLANTISI GAÜN ’DE GERÇEKLEŞİYOR

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ: ÜNİVERSİTELER KOORDİNASYON TOPLANTISI GAÜN ’DE GERÇEKLEŞİYOR

Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Başkanlığı tarafından hazırlanan Üniversiteler Koordinasyon Toplantısı Gaziantep Üniversitesinin ev sahipliğinde Mavera Kongre ve Sanat Merkezinde gerçekleşti.

Üniversite Sporları Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Günay, katılımcılara İki büyük müjde vereceğini belirttiği konuşmasında, 2022 Eylül ayı içerisinde İstanbul Haliç ’te gerçekleştirilecek Avrupa Üniversiteler Kürek Şampiyonasını organize edeceklerini ifade etti. Bu konuda çalışmaların devam ettiğini belirten Prof. Dr. Mehmet Günay şunları söyledi: “Bu organizasyonu, İstanbul ’daki üniversitelerimizin yapmasını, biz de onlara teknik destek ve yardımcı olmayı hedefliyoruz. İkinci almış olduğumuz organizasyon; 2025 yılında gerçekleştireceğimiz Avrupa Üniversiteler Masa Tenisi Şampiyonası. Bu organizasyonu da şu anda Türkiye ’nin en güzel spor tesislerine sahip olan Burdur Mehmet Akif Üniversitesi ’ne verdik. 1 Aralık itibariyle dosyamızı Avrupa Üniversiteler Spor Federasyonu Yönetimine sunacağız. 2023 yılında da Bakanlığımızın önerdiği veya teklif ettiği ilde Türk Devletleri Teşkilatı Üniversite Oyunlarını gerçekleştirmek istiyoruz.”

GAZİANTEP ’İN KURTULUŞUNUN 100.YILI

Gaziantep ’in yokluk, sefalet içerisinde bir kahramanlık destanı yazdığını vurgulayan Prof.

Günay,  bu destanın Türk tarihinin şanlı destanları içerisinde yerini aldığını söyledi. 14 Yaşında peygamberlere komşu olan Şehit Kamil ’in Antep ’in kurtuluşunun simgesi olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Günay, “Kara Yılan, Şahinbey  efsanesi ve onunla birlikte binlerce isimsiz kahraman Gaziantepli analar, babalar, kızlar, kızanlar büyük bir destan yazarak bugün 100. Yılını kutladığımız bu şehir Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Gazi unvanını almaya layık görüldü. Şehitlerimizin, gazilerimizin emaneti olan Gaziantep ve Gazianteplilerin çocukları bu emanete sahip çıktı. Bugün Gaziantep turizmde, gastronomide, ihracatta, sanayide en gözde şehirlerimizden birisi oldu” dedi.

SAĞLIKLI NESİLLER YETİŞTİRMEK İSTİYORUZ

Koordinasyon toplantısının başarılı geçmesini dileyen GAÜN Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın ise Gaziantep Üniversitesi kampüsü içerisinde doğa ile iç içe kurulan Terapatik Rekrasyon Merkezi hakkında katılımcılara bilgi verdi. Prof. Dr. Özaydın, “Ormanlığın içinde Spor Bilimleri Fakültemizin önünde 60 dönümlük araziyi Spor Köyü olarak planladık.

Bu projeyle, çocuklarımızı post modern dünyanın sanal ortamından spor alanlarına çekerek daha sağlıklı nesiller yetiştirmek istiyoruz.  Modern tıbbın yanında sporla birlikte obezite ile mücadele etmek istiyoruz. O yüzden bu spor alanında her şey var. Yaygın olan sporlar basketbol, futbolun yanı sıra kim hangi sporu yapmak istiyorsa o olsun istiyoruz.”

ÇANAKKALE DESTANI BÜYÜK BİR MOTİVASYON KAYNAĞI

Rektörler Danışma Kurulu Başkanı ve Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat ise bundan bir asır önce Türk ’ün ölüm kalım mücadelesi verildiğine dikkat çekerek, “106 sene önce bu mücadele Çanakkale ’de başladı. Ecdadımız ‘Çanakkale Geçilmez ’ dedirtti. 100 bin civarında şehidimiz şu anda Çanakkale Boğazı ’nın iki tarafında yatıyor. Onların da hülyaları, beklentileri vardı ama vatan, millet ve din söz konusu olunca dinimizin Peygamberlikten sonra en üst düzey rütbesi olan şehadet şerbetini seve seve içtiler” diyerek, Milli mücadelede Çanakkale ’deki o destanın büyük bir motivasyon kaynağı olduğunu vurguladı.

SPORA ÇOK ÖNEM VERMELİYİZ

Prof. Dr.

Hem bedenen hem ruhen hem de zihnen dopdolu olmamız lazım. Toplumda yeni bir nesil yetiştireceğiz. Şu anda Türkiye ’de bu nesli yetiştirecek olan camianın önemli bir kısmı burada. Sizlerin çok büyük görevleri var. Bizlerle, sizlerle bütün spor camiasıyla birlikte ecdadımıza uygun şekilde sağlam bir kafaya, zihne, entelektüel bir yapıya sahip bir nesil yetiştirmek durumundayız.”

İki gün sürecek olan toplantıya; Üniversite Sporları Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Günay, Yönetim Kurulu Üyeleri, Üniversitelerin Rektörleri, Üniversitelerin Spor Bilimleri Fakültesi Dekanları ve Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanları katıldı.

.