Eğitim
Giriş Tarihi : 11-11-2021 03:02   Güncelleme : 11-11-2021 03:02

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ: ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK GAÜN ’DE ÖZLEMLE ANILIYOR

ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK GAÜN ’DE ÖZLEMLE ANILIYOR

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ: ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK GAÜN ’DE ÖZLEMLE ANILIYOR

Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ’ün ebediyete intikalinin 83. yıldönümü etkinlikleri kapsamında GAÜN Atatürk Kültür Sahnesinde Atatürk ’ü Anma Programı gerçekleşti.

Anma Programında konuşan Rektör Prof. Dr. Özaydın, “Bugün Atatürk ’ün aramızdan ayrılışının 83. Yıl dönümü. Bunu bir ayrılık olarak görmüyoruz. Medeniyetimizde ruhu yaşıyor, ruhu şad olsun. O ’nu minnetle, saygıyla, hürmetle anıyoruz. Huzurunda söz veriyoruz ki, bize bıraktığı Cumhuriyeti aldığımız yerden bir üst noktaya çıkartmak için sizlere emanet etti. O ’nun fikirlerini, düşüncelerini, fikir dünyasını anlama ve anlatmak için sizlerle burada bir araya geldik. Atatürk ’ün düşüncelerini öğrenmek istiyorsanız O ’nun Nutuk ’unu okuyun” şeklinde konuştu.

Rektör Prof. Dr. Özaydın ’ın konuşması öncesinde, GAÜN Kültür ve Spor Müdürlüğü Türk Halk Müziği Topluluğu tarafından müzik dinletisi sunuldu. Dinleti sonrasında GAÜN Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Can tarafından Atatürk ve Liderlik Konferansı verildi.

MÜSTESNA BİR LİDER

Gazi Mustafa Kemal ’in liderlik özelliklerine geçmeden önce lider kavramı üzerinde duran Doç. Dr. Can, lider kavramının sosyal nitelikli pek çok kavram gibi farklı tanımlanan kavramlardan olup askeri, sosyal, siyasal lider gibi çeşitli alanlara yönelik lider tanımlamaları ve yakıştırmaları olduğunu söyledi. Doç. Dr. Can, “Mustafa Kemal Atatürk gerek milli mücadele dönemindeki mücadelesi ile gerekse Türkiye Cumhuriyeti ’nin kuruluşundan sonra siyasi duruşu, kararları ve eylemleri ile birçok farklı liderlik vasfını taşıyan müstesna bir lider kişiliğe sahiptir” dedi.

UMUT KAYNAĞI OLMUŞ BİR DÜNYA LİDERİ

Mustafa Kemal Atatürk ’ün organizasyon kurma ve geliştirme yeteneği olan bir lider olduğunu aktaran Doç. Dr. Can konuşmasının devamında şunları söyledi: “Liderler, hedefledikleri sonuçları elde etmek için, organizasyonlar gerçekleştiren ve bu organizasyonların başarı koşullarını meydana getiren, organizasyon içindeki insanları doğrudan veya dolaylı etkileyen insanlardır. Atatürk lider özellikleri nedeniyle hayatının her döneminde ön planda rol oynamış bir şahsiyettir. Hayatının her aşamasında içinde bulunduğu çevrede fark edilen, çevresini etkileyen, yönlendiren bir kişiliğe sahiptir. Bunun en güzel örneği Kurtuluş Savaşı ’nda silahlı mücadelenin kazanılmasının ardından tesis ettiği Türkiye Cumhuriyeti ’dir. Atatürk, taşıdığı farklı liderlik yönleriyle müstesna bir lider olup sadece Türk milletine değil, aynı zamanda diğer milletlere de yön verip umut kaynağı olmuş bir dünya lideridir.”

GAÜN Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ayşe Balat ve Prof. Dr. Recep Yumrutaş, Rektör Danışmanları Prof. Dr. Halil İbrahim Yakar ve Doç. Dr. Hacı Murat Şahin ’in de katıldığı konferansın sonunda, Rektör Prof. Dr. Arif Özaydın tarafından GAÜN Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Can ’a günün anısına hediye takdim edildi.

ATATÜRK ANITINA ÇELENK KONULDU

GAÜN Atatürk Anıtı ’na çelenk koyma törenine Rektör Prof. Dr. Arif Özaydın, Gaziantep Valiliği tarafından düzenlenen Atatürk ’ü anma programında bulunması nedeniyle katılmazken, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Balat tarafından Atatürk Anıtı ’na çelenk konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla son buldu. Törene; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Yumrutaş, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Hacı Murat Şahin, Genel Sekreter Dr. Muhammet Musa Budak, Genel Sekreter Yardımcısı Nuh Okumuş, öğretim elemanları, akademik ve idari personel ve çok sayıda öğrenci katıldı.