Eğitim
Giriş Tarihi : 01-12-2021 13:39   Güncelleme : 01-12-2021 13:39

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ: SURİYELİ GÖÇMENLER İÇİN GAÜN ’DEN ÖNEMLİ PROJE

SURİYELİ GÖÇMENLER İÇİN GAÜN ’DEN ÖNEMLİ PROJE

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ: SURİYELİ GÖÇMENLER İÇİN GAÜN ’DEN ÖNEMLİ PROJE

Gaziantep Üniversitesi ’nin İngiliz Akademisi Küresel Araştırma Fonu tarafından desteklenen “Türkiye ’de Görünür/Görünmez Suriyeli Göçmenler: Değişim İçindeki Kimlikler ve Kentler” projesi kapsamında Suriyeli iş insanları ile bir araya gelindi.

Royal Holloway, Londra Üniversitesi, Abdullah Gül Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi ortaklığında yürütülen projede, Türkiye ’deki kentsel alanlarda ikamet eden Suriyeli göçmenler için görünür ve görünmez sınırları incelenerek,  onların kırılganlıklarını tespit edilmesi amaçlanıyor. Mimarlık, şehir ve bölge planlama, sosyoloji, işletme ve psikoloji alanlarından araştırmacıların katkılarıyla disiplinler arası bir ekiple sürdürülen proje kapsamında Suriyeli iş insanları ile bir araya gelindi.

VERİ TABANI OLUŞTURULACAK

Royal Holloway, Londra Üniversitesi ’nden Dr. Gül Berna Özcan ’ın yürütücülüğünü yaptığı ve Gaziantep Üniversitesi Proje Yürütücüsü olarak Prof. Dr. Meltem Karadağ ’ın da içinde yer aldığı araştırma ekibi proje ile ilgili açıklamalarda bulundu. Proje kapsamında odak grup tartışmaları, derinlemesine görüşmeler, saha gözlemleri ve örnek olay karşılaştırmaları gibi çeşitli etnografik araştırma yöntemlerinin kullanılacağını belirten Prof. Dr. Meltem Karadağ, bu yolla elde edilecek bilgilerin ana veri tabanını oluşturmasının hedeflendiğini söyledi. Araştırma bulgularının paneller, çalıştaylar ve yayınlar aracılığıyla politika yapıcılara ve diğer hedef kitlelere iletileceğini aktaran Prof. Dr. Karadağ, “Türkiye ’deki Suriyeli göçmenleri destekleyen önde gelen kuruluşlardan Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD-ASAM), Ticaret ve Sanayi Odaları, ilgili diğer kurumlar ve yerel örgütler veri toplama, etkileşim çalıştayları, problem çözme ve yaygınlaştırma faaliyetlerinde projeye destek vermektedir. Projenin ilerlemesi bütün paydaşlar tarafından sanal toplantılarla düzenli olarak değerlendirilmekte ve seminerle yaygın paylaşım amaçlanmaktadır” diye konuştu.

ACİL KÜRESEL BİR SORUN

Göçmenlerin kentsel alanlara uyumunun sağlanmasının acil bir küresel sorun olduğunu kaydeden Dr. Gül Berna Özcan ise şunları söyledi: “Projemiz Birleşmiş Milletler 2030 hedefleri doğrultusunda şehirlerin kapsayıcı, güvenli, dayanıklı ve sürdürülebilir olmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır Bu hedef doğrultusunda proje kapsamındaki saha çalışmalarının farklı yerel ortama sahip iki sanayi kenti olan Kayseri ve Gaziantep ’te yapılması planlanmıştır. Her bir kentte değişik sosyo-ekonomik yapıdan gelen 10 ailenin örneklenmesi ve bu ailelerin yetişkin üyeleriyle yapılacak derinlemesine görüşmeler ile göçmenlerin mekân deneyimleri, istihdama katkıları, kimlik oluşumu ve kentsel kaynaklara erişimleri konuları üzerinden kentte yaşam süreçleri incelenecektir.”

Proje ile ilgili detaylara şu adreslerden erişebilirsiniz: https://citiesidentities.wordpress.com/, https://www.instagram.com/city.identity/, https://twitter.com/cityidentity