Eğitim
Giriş Tarihi : 29-12-2021 13:37   Güncelleme : 29-12-2021 13:37

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ: GAÜN ’LÜ ÖĞRENCİLER ANTEP SAVUNMASINI CANLANDIRDI

GAÜN ’LÜ ÖĞRENCİLER ANTEP SAVUNMASINI CANLANDIRDI

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ: GAÜN ’LÜ ÖĞRENCİLER ANTEP SAVUNMASINI CANLANDIRDI

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Tiyatro Topluluğu tarafından hazırlanan, Antep Savunmasındaki acıları ve savunmanın kahramanlarını konu edinen “Zerdali” adlı oyunun ilk gösterimi sergilendi.

GAÜN Atatürk Kültür Sahnesi ’nde gerçekleştirilen oyunun sonunda sahneye çıkarak tiyatro ekibini tebrik eden Rektör Prof. Dr. Arif Özaydın, yüzyıl önce ecdadımızın yaptığı mücadeleyi sahnede yansıttıkları için Tiyatro Topluluğu üyelerine teşekkür etti. Prof. Dr. Özaydın, “Gaziantep ’in kurtuluşunun 100. yılında Antep Savunmasını konu alan oyunda  mücadelenin nasıl yapıldığını görüyoruz. Bu tür faaliyetleri önemsiyoruz ve devamı gelecek” dedi.

GAÜN Tiyatro Topluluğu Başkanı Jehat Geçit ise yaklaşık 2 aylık çalışmalar sonucu oyunu gerçekleştirdiklerini belirterek şunları söyledi: “Gazi şehrimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 100.yılı anısına yakışır bir tiyatro oyunuyla o dönemde yaşanılmış zorlukları, kahramanlık destanını, düşmana boyun eğmeyen Antep halkının direnişini tekrar hatırlatmak ve yaşatmak istedik. Bu uğurda şehit olan 7 bine yakın canı, Şahin Bey ’i, Şehit Kamil ’i, Karayılan ’ı tekrar hatırlamak ve bu direnişin ne kadar yüce olduğunu anlatmak istedik. Bu topraklarda bir olduğumuz müddetçe hiçbir güç bu topraklar üzerinde söz sahibi olmaz her zaman son sözü biz söyleriz.”

Programa; Rektör Prof. Dr. Arif Özaydın ’ın yanı sıra Rektör Danışmanı Prof. Dr. Halil İbrahim Yakar, Tiyatro Topluluğu Akademik Danışmanı Prof. Dr. Mehmet Emin Sönmez ve çok sayıda sanatsever katıldı.

Oyun sonunda ise fuaye alanında GAÜN Kültür Müdürlüğü Plastik Sanatlar Topluluğu tarafından düzenlenen sergiyi, Rektör Prof. Dr. Arif Özaydın, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Halil İbrahim Yakar ile çok sayıda sanatsever gezdi.