Eğitim
Giriş Tarihi : 02-07-2021 04:38   Güncelleme : 02-07-2021 04:38

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ: GAÜN ’DE GENÇ DOKTORLAR ÇOŞKUYLA MEZUN OLDU

Gaziantep Üniversitesi  (GAÜN) Tıp Fakültesinin Türkçe ve İngilizce eğitimlerini tamamlayarak mezun olan 28

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ: GAÜN ’DE GENÇ DOKTORLAR ÇOŞKUYLA MEZUN OLDU

Gaziantep Üniversitesi  (GAÜN) Tıp Fakültesinin Türkçe ve İngilizce eğitimlerini tamamlayarak mezun olan 28. dönem mezunu 303 genç doktor, ‘Hipokrat Yemini ’ ederek hekimliğe ilk adımlarını attı. Mezuniyet töreninde konuşan Rektör Prof. Dr. Arif Özaydın, “Sizi bu seviyeye getiren hocalarınızın bilgi birikimidir, o yüzden asla hocalarınızı unutmayın” dedi.

“HOCALARINIZI ASLA UNUTMAYIN”

Gaziantep Üniversitesi ’nde pandemi nedeniyle bir yıl ara verilen mezuniyet töreni coşkusu, Tıp Fakültesi Mezuniyet Töreni ile kaldığı yerden devam etti. Mezuniyet Töreninde genç doktorlara seslenen GAÜN Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın, “Eğitiminizi başarıyla tamamlamanızdan dolayı sizleri yürekten kutluyorum. Bende en az sizin kadar heyecanlıyım. Üniversitenizle bağınızı hiçbir zaman koparmayın. Sizi bu seviyeye getiren hocalarınızın bilgi birikimidir, o yüzden asla hocalarınızı unutmayın.  Sizler sağlık piyasasına gidiyorsunuz ama sizlerle bağımızı koparmayacağız. Birlikte daha güzel işler yapacağız. Dünya tıp piyasasında Türk tıbbı en üst düzeydedir.

Dr. Ayşe Balat, hekimlik andının anlamı ve önemine değindi. Genç doktorlara tavsiyelerde bulunan Prof. Dr. Balat şunları söyledi: “Genç meslektaşlarımdan ricam önce zarar vermeme ilkesiyle hareket edin.  Hipokrat, tıbbın özellik arz eden bir sanat olduğunu söyler. Benim gözümde de her hekim bir sanatçıdır. Lütfen hastalarınızı tedavi ederken sanatçı zarafetiyle hareket edin. İnsan bedenine dokunma yetkisi olan tek meslek grubunda olduğunuzu, Yaradan ’ın yeryüzündeki elleri olarak kabul edildiğinizi ve her hasta için umut ışığı olduğunuzu unutmayın. Mesleğinizin ayrıcalıklarını bilerek, Sokrat ’ın belirlediği dört niteliği mutlaka edinin. Nezaketle dinleyin, akıllıca konuşun, dikkatlice düşünün ve tarafsızca karar verin. Bilge hekimler olun, hastalarınızın bedenini iyileştirirken ruhlarına da hitap etmeniz gerektiğini her zaman hatırlayın.  Dozu arttırıldığında yan etkisi olamayan tek şey iletişimdir. Hasta ve yakınlarıyla her zaman iyi iletişim içinde olun. Sizi yetiştirenlerin, ihtiyacınız olduğunda yanınızda olacağını bilin.”

“ÖĞRENCİLERİMİZİN GURUR GÜNÜ”

Tıp Fakültesi Dekanı Can Demirel ise şunları söyledi: “Uzun ve zorlu bir eğitimin sonunda öğrencilerimiz tıp diplomalarını alacaklar.

Eğitim sürecinde öğrencilerimizin iyi bir hekim olmanın gereğinin öğreten, bilgi ve becerilerini kazandıran tüm hocalarımıza teşekkür ederim. Tüm dünyaya yayılan salgın sebebiyle olağanüstü bir dönemden geçiyoruz. Fakültemiz hocaları bir yandan hastanede pandemiyle mücadele ederken diğer yandan genç hekimlerimizin eğitim faaliyetlerini de aksatmadan, büyük bir özveriyle yürüttüler. Bu zorlu süreçte hocalarımızın pek çoğu hastalandı ve yakınlarını kaybettiler. Tüm sıkıntılara rağmen görevlerin başından biran olsun ayrılmadılar. Öğrencilerimiz, hocalarından örnek aldıkları meslek bilinciyle, İntörn hekimlik sürecinde bir sağlık çalışanı olarak pandemi mücadelesinde aktif görev aldılar ve bu sürecin yakın şahitleri oldular.”

“HOCALARIMIZA MİNNETARIZ”

Mezun öğrenciler adına bir konuşan Fakülte birincisi Dr. Yeter Yavuzatmaca da GAÜN Tıp Fakültesinden mezun olmanın gururunu yaşadığını belirterek, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Fakültemizin 2021 mezunu genç, dinamik, çalışkan ve hepsi birbirinden değerli hekim arkadaşlarımı temsilen bu konuşmayı yapmaktan onur duyuyorum.

Heyecanlıyım çünkü bugün bizzat Mustafa Kemal Atatürk tarafından üzerimize yüklenen büyük bir sorumluluğun altına giriyoruz. ‘Beni Türk hekimlerine emanet ediniz ’ derken artık o kast edilen hekimlerin bir parçasıyız.”

Konuşmaların sonrasında Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Balat, hekimlik andını mezun öğrencilere okuttu. Tıp Fakültesi Mezuniyet Töreni, mezun olan öğrencilere GAÜN üst yöneticileri ile öğretim üyeleri tarafından diplomalarının verilmesi sonrasında gerçekleştirilen kep atma töreni ile sona erdi.

Kovid-19 salgını nedeniyle üst seviyede önlemler altında GAÜN Mavera Kongre ve Sanat Merkezi ’nde gerçekleşen mezuniyet törenine; GAÜN Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Balat, Genel Sekreter Prof. Dr. Yakup Bulut, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Can Demirel, akademisyenler ve öğrenci yakınları katıldı.

.