Eğitim
Giriş Tarihi : 16-12-2021 17:20   Güncelleme : 16-12-2021 17:20

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ: BAŞKAN FATMA ŞAHİN, GAÜN ’DE ÖĞRENCİLERLE BİR ARAYA GELDİ

BAŞKAN FATMA ŞAHİN, GAÜN ’DE ÖĞRENCİLERLE BİR ARAYA GELDİ

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ: BAŞKAN FATMA ŞAHİN, GAÜN ’DE ÖĞRENCİLERLE BİR ARAYA GELDİ

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Üniversite Gençlik Buluşması” kapsamında Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) öğrencileri ile bir araya geldi.

GAÜN Mavera Atatürk Kültür Sahnesi ’nde gerçekleşen programın açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Arif Özaydın, tek gayelerinin öğrencileri iyi bir şekilde geleceğe hazırlamak olduğunu belirtti. Öğrencilerle seslenen Rektör Prof. Dr. Özaydın, “Geleceğin Türkiye ’sini sizler inşa edeceksiniz.  Fikirlerinizi önemsiyoruz. Dünü bilmeden bugünü anlayamazsınız, bugünü anlamadan yarınlarınızı kurgulayamazsınız.  Beraber yapacağımız çok iş var” şeklinde konuştu.

TEKNOLOJİK ÜRÜNLERİ ÜRETECEK HALE DÖNÜŞMEMİZ GEREKİYOR

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, gençlere seslenerek, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı sıfatıyla öğrencilere gittikleri şehirde konaklama ve ulaşım desteği sağlayacağını müjdeledi. Öğrencilerin programa gösterdiği yoğun ilgi için teşekkür eden Başkan Şahin, “Her genci gördüğümde iki çocuk annesi bakışı ile bakıyorum. Aynı zamanda 2 milyon Gaziantepli bize emanet. Şehr-i emin olmak büyük sorumluluk. İnsanın, şehrin, gençlerin bir sorumluluğu var ve bu sorumluluğa bir anne gözü ile bakarak sürekli heyecanlanıyorum. Birlikte geleceğe bakıp inşa etmek gerek. Genç bir bakışla baktığınız zaman ‘Dünya nereye gidiyor? ’ bunu bir anlamak gerekiyor.

Bugün yüksek ihracat değerlerine sahip ve 400 bin sigortalı çalışanı, gelişmiş sanayisi olan bir şehiriz. Artık bilgi ve teknoloji çağındayız ve bilgi ekonomisini oluşturuyoruz. Bu yeni teknolojik ürünleri üretecek hale dönüştürmemiz gerekiyor. Savunma sanayisi alanında yapılan işler heyecan verici. Bunun için iyi yazılımcı, mühendis, donanımlı bireyler yetiştirmemiz gerekiyor. Gaziantep ’in kurtuluşunun 100 ’üncü yılındayız. Ecdadımız, öyle bir mücadele vermiş ki; panorama müzesine baktığımız zaman yapılan mücadeleyi anlatan resimlerin her bir fırçasında görüyoruz. Gaziantep, gaziler ve kahramanlar şehridir. Açlıkla beraber, Fransızlarla mücadele edilen bir şehirden bugün gastronominin başkentine geçiş yapıldı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve bütün silah arkadaşlarına, bizi Gazi yapan ecdadı sevgi ve saygı ile selamlıyorum. Yüz yıl çok önemli. Bu asırdan aldığımız büyük bir ilham var. İkinci yüzyılın destanını siz gençlerle birlikte yazacağız. Destan yazmak için zamanın ruhunu iyi anlamak lazım” diye konuştu.

Konuşmalardan sonra öğrencilerin sorularını yanıtlayan Başkan Fatma Şahin, öğrencilerden gelen birçok talebe yardımcı olacağının sözünü verdi.

Programa; GAÜN Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Yumrutaş, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Halil İbrahim Yakar, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yakup Bulut ve öğrenciler katıldı. Program sonunda PDR Öğrenci Topluluğu Başkanı Meyse Yılmaz öğrenciler adına Fatma Şahin ’e çiçek takdim etti.