Eğitim
Giriş Tarihi : 28-11-2021 15:20   Güncelleme : 28-11-2021 15:20

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ: BAKAN KASAPOĞLU, GAÜN ’DE GERÇEKLEŞTİRİLEN ÜNİVERSİTELER KOORDİNASYON TOPLANTISINA KATILDI

BAKAN KASAPOĞLU, GAÜN ’DE GERÇEKLEŞTİRİLEN ÜNİVERSİTELER KOORDİNASYON TOPLANTISINA KATILDI

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ: BAKAN KASAPOĞLU, GAÜN ’DE GERÇEKLEŞTİRİLEN ÜNİVERSİTELER KOORDİNASYON TOPLANTISINA KATILDI

Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Başkanlığı tarafından hazırlanan ve Gaziantep Üniversitesinin ev sahipliğini yaptığı “Üniversiteler Koordinasyon Toplantısı” T.C. Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu ’nun kapanış konuşmasıyla sona erdi.

GAÜN Mavera Kongre ve Sanat Merkezi ’nde gerçekleştirilen Üniversiteler Koordinasyon Toplantısı ’nın kapanışında konuşan T.C. Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Gaziantep ’in sanayiden tarıma, tarımdan spora büyük bir devrimi gerçekleştirdiğini söyledi.

Sporu geliştirmek ve güçlendirmek için gayret göstermeye devam edeceklerini belirten T.C. Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Bunlar hep başlangıç, bunları hep birlikte güçlendireceğiz. Sportif malzeme açısından yerlileşme hamlesi var. İnşallah bunları ithal eden değil ihraç eden ülke hedefine de hızla ilerleyeceğiz. Milli sporcu bursumuz ülkemizin yarınları adına önemli bir hamleydi. Sporcularımızın eğitim mi spor mu ikileminin tamamen sona ermesi için önemli bir hamle oldu. Bizlere her zaman daha çok çalışmak düşüyor.

Sporun her branşını ve gençlerimizi daha fazla desteklememiz gerekiyor. Biz üzerimize düşeni her zaman yapmaya hazırız. Gençlerimizin daha fazlasını yapabileceğine de inanıyoruz” diye konuştu.

Üniversitelerin en büyük paydaşlarından biri olduğunu aktaran Bakan Kasapoğlu, “Yerel yönetimler de önemli bir paydaş olarak gördüğümüz çok ciddi iş birliği gerçekleştirdiğimiz kurumlardır. İşbirliği olmadıkça, o sinerjiyi üretemedikçe, o kurumun tek başına bir şey başarması mümkün değil. Akademiyle, yerel yönetimle, sivil toplumla işbirliği oldukça bunun çıktıları her alanda güçlü bir şekilde hissettiriyor. Geleceğe doğru yapılan planlamalar hem ülkemiz hem akademi için ciddi sonuçları ortaya çıkarıyor. Bakanlık olarak öne çıkardığımız katılımcı ruh her zaman önemsediğimiz bir konudur. En son bütçe konusunda gençlerin bütçesi gençlere dedik. Üniversitelerimizin siz değerli hocalarımızın süreçlerin içinde olmasını çok önemsiyorum. Yeni projelerde sizlerin içinde yer almasını temenni ediyorum. Spor fiziksel bir unsur ama bunun ötesinde çok önemlidir. Spor, her şeyden önce fiziksel sağlık demektir.

Ruhsal sağlıkla birlikte sosyal sağlık beraberinde geliyor” ifadelerini kullandı.

HER BÖLGEMİZİN BİR ZENGİNLİĞİ VAR

Olimpiyatlar için Üniversitelerden başarılı ve güçlü sporcular yetiştirmek için çalıştıklarını vurgulayan Bakan Kasapoğlu, “Olimpiyatta şunu gördüm. Üniversiteler Amerika ’da ve batıda olimpiyatlara en çok sporcu hazırlayan kurumlar. Onun için üniversitelerin her biri bir branşa odaklanmalıdır. Her bölgemizin bir zenginliği var. Bu özellikleri keşfedip yarınların olimpiyatlarında Gaziantep, Çanakkale, Burdur üniversiteleri niçin olimpiyat şampiyonu yetiştirmesin. Yeter ki, bu anlamda bir vizyon ve çaba ortaya koyalım. Standford Üniversitesinin 270 olimpiyat madalyası var. Neden bizim ülkemizde de olmasın. Bizler üniversitelerimizin yanındayız. Gençlerimize güveniyor ve inanıyoruz. Gençlerimiz müthiş bir potansiyeldir. Olimpiyatlara pek çok ülkeden daha fazla kadın sporcuyla katıldık. O yüzden sporu genciyle, yaşlısıyla, engelli, engelsiz herkesin gelişimine açık bir vizyon geliştiriyoruz. El birliğiyle neleri başarabileceğimizi tüm dünyaya ispatlayabiliriz. Bu toplantının çıktıları bizler için çok önemli, bu camianın bir ferdi olarak bu toplantının çıktılarından da bizzat istifade edeceğim” şeklinde konuştu.

Konuşmasının son kısmında Gaziantep ’te önemli spor yatırımlarının yapıldığına ve bu yatırımların dünyaya örnek olacağına da değinen Bakan Kasapoğlu, “Spordaki devasa tesis altyapısından bahsettim.

Hakikaten pek çok ülkeye meydan okuyacak bir altyapıyı hazırlıyoruz. Bu tesisleri nasıl verimli kullanır ve halkın erişimine nasıl açarız. Bu konular bizlerin her daim gündeminde olması gerekiyor. Bu konuyla ilgili hocalarımızın yaklaşım ve tavsiyeleri bizler için kritik bir misyon ifade ediyor. Başarının en önemli şartlarından biri plan ve istikrardır” dedi.

REKTÖR PROF. DR. ÖZAYDIN ’DAN İKİ ÖNEMLİ MÜJDE

GAÜN Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın ise konuşmasında Gaziantep Üniversitesinde yapılan sporla ilgili projelerin tanıtımını yaparak iki önemli müjde verdi.  Geleneksel sporla modern spor dallarının bir arada olacağı, 60 dönümlük arazide yapılması planlanan spor kompleksinin yanı sıra geleneksel spor dallarıyla ilgili yüksek lisans programı açmak için YÖK ’e başvuru yaptıklarını ve kısa bir zamanda açılacağını ifade etti.

Rektör Prof. Dr. Özaydın, T.C. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ’nun öncülüğünde Türk gençliğini sporla buluşturmak istediklerini belirterek, Bakan Kasapoğlu ’nu Gaziantep Üniversitesinde ağırladıkları için çok mutlu olduğunu belirterek konuşmasının devamında şunları söyledi: “Gaziantep ’in Milli Mücadelesinin 100 ’üncü yılı kapsamında bu önemli toplantının Üniversitemizde düzenlenmesinden mutlu oldum.

Bakanımız öncülüğünde Türk gençliğini sporla buluşturmak istiyoruz. Şuana kadar spor adına ne yaptıysak arkamızda Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ’nun olduğunu bilmenizi isterim.”

Türk Devletleri Teşkilatı Üniversiteler Spor Oyunları ’nı Gaziantep ’te düzenlemek istediklerinin altını çizen Rektör Prof. Dr. Arif Özaydın, “Cumhuriyetimizin 100 ’üncü yılında bu oyunları Gaziantep Üniversitesinde gerçekleştirmeye hazırız. Spor köyü projemize Gençlik ve Spor Bakanlığımızın önemli destekleri oldu. Geleneksel sporlarla modern dünyanın sporlarını aynı yerde, 60 dönümlük arazide bu spor kompleksinde yapmayı planlıyoruz. Bu kompleksin içerisinde yaklaşık 60 spor dalı var ama öncelikle 25 spor dalını Gaziantep Üniversitesinde gerçekleştirmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

GAZİANTEP TÜRKİYE ’NİN EN GÖZDE ŞEHİRLERİNDEN BİRTANESİ

Üniversite Sporları Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Günay, 2023 yılında Türkiye ’de gerçekleştirecek olan Türk Devletleri Teşkilatı Üniversiteler Spor Oyunları ’nı Gaziantep ’te gerçekleştirmek istediklerini söyledi.  Prof.

Mehmet Günay, “Gaziantep bugün Türkiye ’nin en gözde şerhlerinden bir tanesi. Bizde Gaziantep ’i üniversite sporlarında bir marka şehri haline getirmek için federasyon olarak Gaziantep ’in hizmetinde olduğunu belirtmek istiyorum” dedi.

Törenin sonunda GAÜN Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın tarafından T.C. Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu ’na günün anısına hediye takdim edildi. Üniversite Sporları Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Günay tarafından da T.C. Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, GAÜN Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın ve GAÜN Rektör Danışmanı Doç. Dr. Hacı Murat Şahin ’e şilt takdim edildi.

Programın açılışında GAÜN Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdal Bay tarafından açılışı gerçekleştirilecek olan İbni Sina NLAB sanal laboratuvarının spor alanında kullanımı hakkında bilgi verildi.

.