Eğitim
Giriş Tarihi : 30-12-2021 19:56   Güncelleme : 30-12-2021 19:56

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ: AKİF FİLMİ GAÜN ’DE ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU

AKİF FİLMİ GAÜN ’DE ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ: AKİF FİLMİ GAÜN ’DE ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU

İstiklal Marşımızın kabulünün 100. yılında Cumhurbaşkanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığının destekleriyle çekilen, Mehmet Akif Ersoy ’un hayatını konu alan “Akif”  filmi, Gaziantep Üniversitesi (GAÜN)   Mavera Kongre ve Sanat Merkezi ’nde çok sayıda lise öğrencisi tarafından izlendi.

Sinema gösterimi öncesi öğrencilerle bir araya gelen Gazikültür A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı M. Hakan Tanrıöver, Akif Filminden övgüyle bahsederek, öğrencilerin istiklal mücadelesini anlamaları ve bilinçlenmeleri noktasında bu filmi önemli bulduğunu söyledi. Hakan Tanrıöver, öğlencilere Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy ’un hayatından bahsederek şunları söyledi: Mehmet Akif Ersoy, ülkemize yaptığı hizmetler önemli. Akif, Türk düşünce yapısının Everest ’idir. Aydınlattıkça aydınlatan bir münevverdir. Düşüncenin bütün mabetlerini tavaf ettikten sonra huzuru İslam ’da bulmuştur. İstikbali ve istiklali Süleymaniye ’nin, milli mücadelenin manevi komutanlarından bir tanesidir.   Çok önemli hizmetleri olmuştur. Bu film önemli mesajlar veriyor. En önemli mesajlarından bir tanesi, milli şuurumuzu pekiştirmesidir.

Genel Müdürü Prof. Dr. Halil İbrahim Yakar, konuşmasında  milli mücadele ruhunun önemine değinerek şunları aktardı: “Lütfen kendinize güvenin. Maalesef batı ve Yahudi endeksli, ‘Bizden bir şey olmaz ’ düşüncesini empoze ettiler. Bizlerden çok şey olur. Yeter ki; kendimize inanalım ve güvenelim.  Anne ve babanızın söylediklerini dinleyin. Öğretmenlerinizin size çizdiği yolda devam edin. Hiçbir anne ve baba kötü yol göstermez ve hiçbir öğretmen de öğrencisine kötü yol çizmez. Başarının sırrı burada, yapmanız gereken sadece çalışmak.  Lütfen bu duygularla kendinizi geliştirmeye çalışın. Hangi bölümden olursanız olun lütfen yakın tarihi okuyun. Yüz yıl önce bize oynanan oyunla yüz yıl sonrasının aynı olduğunun fark edeceksiniz. Senaryo aynı sadece aktörler değişik.”

MESAJ AYNIDIR

Öğrencileri Gaziantep Valiliği, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Üniversitesi ile Gazi Kültür A.Ş.  İşbirliğiyle 2021 yılında vizyona giren Akif Filmiyle buluşturmak istediklerini dile getiren Prof. Dr. Halil İbrahim Yakar konuşmasının devamında şunları söyledi:  “Efendimizin Medine ’ye hicreti sırasında Hz.

Müşrikler Efendimizin peşine takılır, Sevr Mağarasına sığınır. Öyle bir tesadüftür ki, müşrikler mağarada Peygamberimizi öldürmek isterken, Kurtuluş Savaşı yıllarında da emperyalist güçler Sevr Anlaşması ’yla bizi yok etmek istediler. Sevr, kasabanın adıydı, Efendimiz zamanında da mağaranın adıydı. Yüzyıllar sonra iki kelime öyle birleşti ki, biri Efendimizi yok etmek istedi diğeri de yüzyıllardır İslam ’ın bayraktarlığını yapmış Türk milletini yok etmek istediler. Milli mücadele ruhu o emperyalist güçlere karşı öyle bir galip geldi ki, Efendimiz mağaradayken Hz. Ebubekir, müşrikler Efendimize zarar verecek korkusuyla tedirgindi. O anda Allah ayet gönderiyor. Ayet, ‘Korkma, Allah bizimle ’ der. Bu olaydan yüzyıllar sonra İstiklal Marşı ’nı ortaya koyacak olan Akif ’te içinde bulunan Kurtuluş Savaşı ’ndaki bütün olumsuzluklara ve sıkıntılara rağmen, ‘Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak ’ der. Efendimizin mağaradaki durumuyla, kurtuluş savaşındaki İstiklal Marşı ’ndaki mesaj aynıdır.”

Film gösterimine katılan Mevlana Lisesi öğrencisi Utku Saktekin ise filmden etkilendiğini söyleyerek, Mehmet Akif Ersoy ’un ailesini terk edip vatanı kurtarması için Ankara ’ya gitmesini anlamlı bulduğunu ifade etti.

Akif Filminde, sözleri Mehmet Akif Ersoy ’a ait olan ve 12 Mart 1921′de Birinci Büyük Millet Meclisi tarafından Türkiye ’nin milli marşı olarak kabul edilen “İstiklal Marşı”nın yazılış öyküsü Akif ’in hayatından aktarılan kesitlerle anlatılıyor.

.