Ekonomi
Giriş Tarihi : 25-06-2021 05:31   Güncelleme : 25-06-2021 05:31

Biberde Organik Gübre Kullanımı ve Verimin Arttırılması Projesi kapsamında gübre dağıtım töreni gerçekleştirildi.

​ Bilinçli Tarım Bol Kazanç Biberde Organik Gübre Kullanımı ve Verimin Arttırılması Projesinin açılış töreni Oğuzeli İlçemizde yapıldı

Biberde Organik Gübre Kullanımı ve Verimin Arttırılması Projesi kapsamında gübre dağıtım töreni gerçekleştirildi.

Bilinçli Tarım Bol Kazanç

Biberde Organik Gübre Kullanımı ve Verimin Arttırılması Projesinin açılış töreni Oğuzeli İlçemizde yapıldı. Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü ’nce desteklenen proje kapsamında 2.000 dekar alanda kullanılmak üzere 10 ton sıvı humik ve fulvik asit dağıtımı gerçekleştirildi.

İlimiz Oğuzeli ilçesinde yürüttüğümüz projede biber yetiştirilen alanlarda organik madde ihtiyacını en hızlı şekilde karşılayabilmek için, modern sulama sistemlerinden, damla sulama sistemi ile bitkinin kök bölgesine sıvı hümik ve fulvik asit verilmesi ile üründe verim ve kalitenin artırılması amaçlanmıştır.

Projede ulaşmak istediğimiz nihai hedef organik maddece fakir olan topraklarımızda yetiştiricilik yapan üreticilerimizde, organik madde kullanımı alışkanlığını kazandırmaktır. Organik madde takviyesi bitki kök gelişimini arttırmasının yanı sıra, toprakta su tutma kapasitesini ve birçok mineralin yarayışlılığını ve bitkinin kuraklık gibi stres faktörlerine dayanıklılığını arttırır.

Gaziantep Tarım ve Orman İl Müdürlüğü olarak Bilinçli Tarım Bol Kazanç düşüncesi ile üreticilerimize geleneksel üretim tekniklerinin yanı sıra, yeni üretim tekniklerini ve bitki beslemede küçük dokunuşlarla büyük farkları nasıl yakalayabileceklerini göstermek için tarımsal yeniliklerin takipçisiyiz ve mesai kavramı gözetmeksizin kıymetli çiftçilerimizin her zaman yanındayız.